info

Szwecja 2008, 55 min

Przedłużone życie to próba syntetycznego spojrzenia na odwieczną ludzką potrzebę kontroli życia i śmierci. W filmie szwedzkiego duetu Bigert & Bergstrom spotykamy gerontologa wierzącego, że kwestia ludzkiej nieśmiertelności jest na wyciągnięcie ręki, architekta, który tworząc nowe kształty i przestrzenie, próbuje przeciwstawić się skandalowi przemijania, mnicha, ruszającego w tysięcznodniową podróż mającą przygotować go na nieśmiertelność. Naszymi przewodnikami są także żyjący chwilą ulicznicy i wiele innych mniej lub bardziej egzotycznych postaci, próbujących na różne sposoby zaczarować czas. Jak ujmuje to jeden z bohaterów: „W dzisiejszych czasach starzenie to coś, co możemy kontrolować. Rozwój biotechnologii sprawi, że przyszłe pokolenia cieszyć się będą znacznie dłuższym życiem". Film przypomina bieg ze sztafetą, w którym zmuszeni jesteśmy przejąć pałeczkę - punkt widzenia - narratora.

Przedłużone życie narodziło się jako artystyczna instalacja i stało się osobliwym memento mori dla samej śmierci, preludium czasów, gdy stanie się ona tylko wspomnieniem.

Bigert & Bergstrom to dwaj szwedzcy artyści działający głównie w Sztokholmie. Współpracować zaczęli w połowie lat 80. Brali udział w licznych wystawach na całym świecie m.in. Aperto, na weneckim Biennale, w Kwangju Biennale (Korea), w Yokohama Triennale (Japonia).
W ostatnich latach głównym obiektem ich zainteresowań stały się instalacje wideo i film. W Polsce znana jest chociażby ich Ostatnia wieczerza pokazywana na festiwalu Planete Doc Review w 2005 roku, antropologiczna wariacja na temat rytuału posiłku skazańca w kulturze.

Gościem wieczoru będzie Artur Liebhart, dyrektor festiwalu Planete Doc Review.

Pokaz organizowany wspólnie z Planete Doc Rewiew. 

kup bilet on-line tutaj