info

scenariusz i reżyseria Radosław Markiewicz; zdjęcia Dariusz Radecki; muzyka Jacek Stęszewski, Jacek Czepułkowski, Adam Magiera; Polska 2007; czas trwania 81 min
obsada: Józef Łuksin, Jacek Borusiński, Jan Skrzek, Jolanta Wiśnia, Dariusz Basiński

Raj za daleko to paradokumentalna fabuła Radosława Markiewicza, na 7. MFF Era Nowe Horyzonty we Wrocławiu wyróżniona główną nagrodą w konkursie Nowe Filmy Polskie, a na tegorocznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni - Grand Prix Konkursu Kina Niezależnego.

Bohaterem tego dramatu obyczajowego jest osiemdziesięciokilkuletni Macio, mieszkaniec domu starców. Jego pragnieniem jest spotkanie z mieszkającym za granicą synem. Ucieka z przytułku i terroryzując napotkanego kierowcę, zmusza go do wspólnego wyjazdu. Przypadkowymi uczestnikami wyprawy staje się dwójka pensjonariuszy domu starców - mówiący śląską gwarą Achim oraz nadpobudliwa Jola. Wspólna podróż wyzwala w każdym z jej uczestników nieoczekiwane emocje i pozwala spełnić skrywane dotąd marzenia.

Raj za daleko to niepozostawiająca widzów obojętnymi opowieść o potrzebie bliskości z drugim człowiekiem, wzajemnym szacunku i zrozumieniu. W tytule filmu zawarta jest pewna dwuznaczność - "rajza" po śląsku oznacza podróż.

W głównych rolach wystąpili Józef Łuksin, Jacek Borusiński („Hi way", „Ballada o Piotrowskim", „Los chłopacos"), Dariusz Basiński („Hi way"), Jan Skrzek, Jolanta Wiśnia. Autentyzm postaci wyrażony w części improwizowanymi dialogami wzmacnia udział w filmie rzeczywistych mieszkańców katowickiego Domu Pomocy Społecznej. Autorami świetnie współgrającej z obrazem muzyki są Jacek Stęszewski, Jacek Czepułkowski i Adam Magiera związani z katowicką grupą Koniec Świata tworzącą muzykę z pogranicza ska i punk.

Radosław Markiewicz zna dobrze śląskie realia, urodził się w Katowicach. Dotychczas kojarzony był przede wszystkim z autorskim kinem niezależnym. W 2002 roku w wieku 26 lat zadebiutował jako reżyser i scenarzysta filmu Złom, który zdobył nagrodę specjalną jury w Konkursie Kina Niezależnego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Trzy lata później zrealizował, także według własnego scenariusza, film Metanoia, pokazywany w konkursie głównym gdyńskiego festiwalu. Raj za daleko zamyka "trylogię czarnej kurtki"- jak żartobliwie określa ją sam autor - odnoszącą się do wiary, nadziei i miłości.

Po projekcji zapraszamy na spotkanie z reżyserem.