info

pokaz przedpremierowy

reżyseria Martin Provost; scenariusz Martin Provost, Marc Abdelnour; zdjęcia Laurent Brunet; muzyka Michael Galasso; Francja / Belgia 2008; czas trwania 125 min
obsada: Yolande Moreau, Ulrich Tukur, Anne Bennent, Geneviève Mnich, Nico Rogner i in.

Picasso, Rousseau i... Serafina. Prawdziwa historia niezwykłej kobiety, która, podobnie jak polski Nikifor, stała się gwiazdą sztuki. Filmowe wydarzenie roku we Francji, wyróżnione siedmioma Cezarami w najważniejszych kategoriach.
W 1913 roku niemiecki kolekcjoner Wilhelm Uhde, jeden z pierwszych nabywców dzieł Picassa, wynajmuje mieszkanie w Prowansji, aby pisać i odpocząć od intensywnego paryskiego życia. Do prac domowych zatrudnia Séraphine. Jego zaskoczenie jest olbrzymie, gdy odkrywa, że ta niezwykle charyzmatyczna kobieta obdarzona jest także niespotykanym talentem. Rozpoczyna się przejmująca i wyjątkowa znajomość pomiędzy marchandem malarskiej awangardy XX wieku i kobietą wizjonerką.

Serafina jest nie tylko odkrywczym portretem artystki, ale również uniwersalnym dziełem o odmiennej wrażliwości i niezrozumieniu dla talentu. Serafina urzeka niespiesznym rytmem narracji i malarską wręcz wrażliwością. (…) Yolande Moreau stworzyła postać, która zapada w pamięć, intryguje i zachwyca. Aktorka obdarzona jest niezwykłym połączeniem cech, takich jak dziecięcy entuzjazm oraz głęboka, dojrzała mądrość.
Natalia Musialik, Gazeta Wyborcza

Pokaz zorganizowany we współpracy z Gutek Film.