info

Mikołaj Trzaska - saksofon, klarnet basowy
Raphael Rogiński - gitara elektryczna
Macio Moretti - perkusja 
 

Ideą zespołu Shofar jest zderzenie tradycyjnej muzyki chasydzkiej i free jazzu, a także kontynuowanie tradycji muzyki żydowskiej, która dla zespołu jest wciąż żywa.
Głównym impulsem do zajęcia się tą tradycją było odnalezienie przez Raphaela Rogińskiego zbioru pieśni chasydzkich Bieregowskiego (1892-1961), muzykologa, który począwszy od lat 20. XX wieku, badał muzykę żydowską na terenach Ukrainy, Mołdawii i południowej Polski. Utwory grane przez Shofar to najczęściej „niguny", czyli magiczne pieśni religijne, w niektórych przypadkach mające wprowadzać w trans i ekstazę „frejlaksy", czyli utwory bardziej taneczne, oraz utwory wywodzące się z liturgii żydowskiej. Poprzez muzykę zespół chce odtworzyć różne prądy religijności. Dlatego obok chasydzkich nigunów znajdziemy muzykę najstarszego obrządku w synagodze, a obok pieśni kantorów z okresu międzywojennego - muzykę obrządku liberalnego. Zachowanie w niezmienionej formie materiału dźwiękowego utworów daje możliwość poznania całego spektrum muzyki chasydzkiej i kultury z nią związanej.
Fascynację tradycją żydowską Shofar łączy ze współczesnym podejściem do kreatywnej formy jazzu.

Mikołaj Trzaska - kompozytor, saksofonista, klarnecista basowy. Urodził się w 1966 roku w Gdańsku. Rozpoczął studia na ASP w Gdańsku na wydziale malarstwa. Zafascynowany jazzem lat sześćdziesiątych, szczególnie muzyką Johna Coltrane'a i Ornette'a Colemana, porzucił uczelnię i całkowicie poświęcił się muzyce. Współzałożyciel grupy Miłość, jeden z filarów tzw. sceny yassowej, lider Łoskotu. Współpracował m.in. z Lesterem Bowiem, Peterem Brötzmannem, Johnem Tchicaiem, Tomaszem Stańką, Noelem Akchoté oraz Joe Giardullo. Brał udział w nagraniu kilkudziesięciu płyt. Współpracował z duetem instrumentalno-kompozytorskim - Marcinem i Bartłomiejem Olesiami. Obecnie głównie koncertuje i nagrywa za granicą, tworząc międzynarodowe projekty, szczególnie z muzykami z Niemiec i Skandynawii. W 2004 roku powołał do życie trio z duńskimi muzykami Peterem Friisem Nielsenem i Peterem Ole Jorgensenem. 20 kwietnia w Kopenhadze ukaże się ich wspólna płyta „Volumen", wydana przez duńskie niezależne wydawnictwo Ninth World Music.

Raphael Rogiński - urodził się we Frankfurcie nad Menem. Od 13. roku życia gra na gitarze elektrycznej. Wykształcony jazzowo i klasycznie, edukację uzupełnił o muzykologię i etnomuzykologię. Od początków działalności twórczej skupiony jest przede wszystkim na improwizacji wynikającej z jazzu i na muzyce etnicznej i ludowej. Połączenie tych dwóch dróg jest wyznacznikiem jego twórczości. Jest kompozytorem i wykonawcą. Głęboko związany z kulturą żydowską, szuka jej miejsca w swojej działalności. Z tych poszukiwań wynikają dwa projekty, których jest liderem: Shofar i Cukunft. Wśród artystów, z którymi współpracował, są m.in.: Noel Akchoté, Frederic Blondy, Joe Giardullo, Axel Dorner, Thomas Lehn, a z polskiej sceny muzycznej: Emiter, Patryk Zakrocki, Tomasz Gwinciński, Daniel Pigoński, Konstanty Usenko. Wystąpił gościnnie na płytach: Djazzpora, Sztetlach, Broniewski, Meritum.

Macio Moretti - zaczynał jako basista Sleaze Image/Królowie Życia. Skończył jako perkusista Starych Singers i Baaby. Jest liderem zespołu Mitch&Mitch. Grał, nagrywał, koncertował w wielu krajach z różnymi interesującymi składami i muzykami, eksplorując obszary od grind/punkowych koktajli Mołotowa przez country po swobodną improwizację i pseudojazz. Współtworzy wytwórnie płytowe Lado ABC i Zgniłe Mięso Rekords. Zajmuje się również projektowaniem graficznym.

bilety 25 zł, 20 zł