info

Speed Caravan to francuski zespół łączący tradycyjną muzykę algierską (chaâbi) z elementami rocka i elektroniki, który w 2005 roku założył Mehdi Haddab. Oprócz niego grupę tworzą Pascal Teillet (gitara basowa) oraz Hermione Frank (elektroniczna perkusja). Peter Gabriel powiedział o nich, że są „jedną z najbardziej ekscytujących hybryd muzycznych, jakie słyszał”.

Swój debiutancki album Kalashnik Love wydali w 2008 roku w Real World Records Petera Gabriela – najbardziej znaczącej światowej wytwórni world music. Ich muzyka stylistycznie mieści się w electro rocku, świetnie połączonym z etnicznymi zapożyczeniami.

Zagrali ogromną światową trasę skupioną głównie wokół brytyjskiej, południowoamerykańskiej, australijskiej i nowozelandzkiej edycji festiwalu Womad. Grali też na tak prestiżowych imprezach jak Glastonbury, Mundial Festival, Timitar Festival czy Ollin Kan w Meksyku. Ich jedyny do tej pory polski występ miał miejsce na World Stage na Heineken Open’er w 2009 roku.

Koniec z muzyką świata postrzeganą jako zestaw finezyjnych kołysanek. Speed Caravan nie brzmi ani ciepło, ani organicznie. To debiut eklektyczny i wywrotowy, zbrojny w świetny warsztat oraz jeszcze lepsze pomysły. (...) Speed Caravan jest chyba jedynym bandem parającym się muzyką świata zdolnym zagrać zarówno Galvanize Chemical Brothers, jak i Killing An Arab The Cure. Równie dobrze, jeśli nie lepiej od oryginałów. Ale można też odbić piłeczkę i przedstawić zespół jako electrorockowców, którzy idąc szlakiem Asian Dub Foundation zdołali zahaczyć o rap i rai z Maghrebu, kaukaskich mistrzów oud, pochylić się nad andaluzyjskimi doświadczeniami, zachwycić bałkańską melodią. To w głowie się nie mieści, a nogi nie mogą ustać w miejscu. Bo nie tu znajdziemy najmniejszych śladów cepeliady, tylko brzmienie egzotyczne, pełnokrwiste, niepokorne, transowe.
Marcin Flint, www.muzyka.interia.pl

duża scena TR | bilety 40 zł