info

scenariusz, reżyseria, zdjęcia, montaż: Jacek Bławut;
kierownictwo produkcji: Anna Bławut-Mazurkiewicz;
produkcja: Produkcja Filmów Jacek Bławut;
czas trwania: 51 min;
Polska 2005

Historia przyjaźni Jacka Bławuta, autora filmu, z trzydziestoletnim Michałem, nałogowym alkoholikiem. Film o uzależnieniu, nadziei i bezsilności, o delirycznym „szczurze w koronie”, który w końcu osacza bohatera.
„Szczur w koronie” zdobył Nagrodę Prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich na Krakowskim Festiwalu Filmowym (2005); "Grono", nagrodę Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej dla najlepszego niefabularnego filmu polskiego na Lubuskim Lecie Filmowy w Łagowie (2005); Grand Prix "Biała Kobra" za szczerość formy dokumentalnej na Festiwalu Mediów "Człowiek w zagrożeniu” w Łodzi (2005); nagrodę dla najlepszego filmu dokumentalnego na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Filmowej "Prowincjonalia" we Wrześni (2006).

Jacek Bławut - ur. 1950 roku w Zagórzu Śląskim. Reżyser, operator, scenarzysta i producent. W 1982 roku ukończył Wydział Operatorski PWSFTviT w Łodzi. Wykładowca w szkołach filmowych w Berlinie, Hanowerze, Toruniu (Camerimage Film School) i Warszawie (Mistrzowska Szkoła Reżyserii Andrzeja Wajdy). Od 2003 członek Europejskiej Akademii Filmowej.