info

TANCERZ (The Dancer Upstairs)
reżyseria John Malkovich; zdjęcia José Luis Alcaine; muzyka Alberto Iglesias; Hiszpania, USA 2002; czas trwania: 124 min
obsada: Javier Bardem, Juan Diego Botto, Laura Morante, Elvira Mínguez, Alexandra Lencastre, Oliver Cotton, Luís Miguel Cintra, Javier Manrique, Abel Folk, Marie-Anne Berganza i in.
 

Tancerz, film powstały na podstawie powieści Nicholasa Shakespeare'a, to debiut reżyserski Johna Malkovicha. Malkovich jest artystą wszechstronnym - aktorem, reżyserem i producentem filmowym. Karierę aktorską zaczynał od teatru. Od połowy lat siedemdziesiątych związany był ze sceną Steppenwolf Theatre Company w Chicago, a od początku lat osiemdziesiątych z teatrami Nowego Jorku.
W Polsce Johna Malkovicha znamy przede wszystkim z dużego ekranu. Jego pierwsza większa rola filmowa w Miejscach w sercu Roberta Bentona przyniosła mu w 1984 nominację do Oscara. Wyspecjalizował się w rolach charakterystycznych, często grywał dziwaków, psychopatów, szaleńców czy manipulatorów obdarzonych ogromną charyzmą. Niezapomniane kreacje stworzył w Niebezpiecznych związkach i Mary Reilly Stephena Frearsa, Jądrze ciemności Nicolasa Roega, Portrecie damy Jane Campion czy Na linii ognia Wolfganga Petersena (za rolę w tym filmie otrzymał drugą nominację do Oscara). Należy do nielicznych amerykańskich aktorów, z którymi pracowali najwięksi twórcy kina europejskiego - Bernardo Bertolucci, Michelangelo Antonioni, Wim Wenders czy Volker Schlöndorff. Doczekał się też filmu, który był pełnym dystansu, ironicznym spojrzeniem na jego osobę, czyli Być jak John Malkovich Spike'a Jonze'a.
Akcja Tancerza rozgrywa się w jednym z krajów Ameryki Południowej, który zalewa fala ataków terrorystycznych. Nie wiadomo, czy stoi za nimi jeden człowiek, samozwańczy prezydent, czy też zorganizowana grupa ludzi. Skorumpowana klasa rządząca z każdym dniem jest coraz bardziej zagrożona utratą władzy. Śledztwo w tej skomplikowanej sprawie prowadzi niedoszły prawnik, jeden z niewielu uczciwych policjantów. Coraz częściej jednak w jego działania zaczyna wtrącać się przejmująca kontrolę nad chaosem panującym w kraju junta wojskowa. W tej historii jest też fascynująca i tajemnicza kobieta. Film zaskakujący, daleki od fabularnych schematów.
Johna Malkovicha nie zobaczymy tym razem na ekranie, ale do współpracy zaprosił znakomitych aktorów. Główne role zagrali Javier Bardem, rozsławiony filmami Drżące ciało Pedro Almodovara i W stronę morza Alexandro Amenabara, oraz Laura Morante kojarzona przede wszystkim z filmami Nanni Morettiego. Muzykę skomponował Alberto Iglesias, najczęściej współpracujący również z Almodovarem.

Po seansie zaprezentujemy krótki reportaż z planu filmowego Tancerza oraz wywiad z Johnem Malkovichem dotyczący jego reżyserskiego debiutu.

Pokaz organizowany wspólnie z firmą Solopan.