info

scenariusz, reżyseria i zdjęcia Jonathan Caouette; muzyka John Califra, Max Avery; USA 2004; czas trwania: 88 min
obsada Renee Leblanc, Jonathan Caouette, Adolph Davis, Rosemary Davis, David Sanin Paz, Michael Cox, Dagon James
 

Tarnation to debiut filmowy Jonathana Caouette'a. Film, który wyznacza nowe granice kina, był bezapelacyjnym zwycięzcą festiwalu Era Nowe Horyzonty w 2005 roku.
Caouette dokumentował swe życie, od kiedy ukończył 11 lat. Tarnation to psychodeliczny wir zdjęć, fragmentów zarejestrowanych kamerą Super-8, wiadomości nagranych na automatycznej sekretarce, wideodzienników, amatorskich filmów krótkometrażowych, cytatów z popkultury lat 80. i rekonstrukcji autentycznych zdarzeń z życia reżysera, które łącznie tworzą epicki portret amerykańskiej rodziny rozdzieranej problemami i konfliktami, ale też wspierającej się, kiedy jest to konieczne.
Historia Tarnation rozpoczyna się w roku 2003 roku, gdy Caouette dowiaduje się, że jego matka przedawkowała lit. Musi wrócić w rodzinne strony, by się nią opiekować i tym samym zmierzyć się z demonami przeszłości. Wspomnienia nie należą do miłych. Wypełnione są konsekwencjami choroby psychicznej, zaniedbaniami i codzienną udręką. Dzięki materiałom archiwalnym obserwujemy dorastanie Caouette'a oraz jego próby ucieczki z rodzinnego piekła w teatr muzyczny i horrory klasy B, a także proces formowania jego tożsamości przez popkulturę.

Szalona podróż przez życie filmowca Jonathana Caouette'a. Boleśnie ekshibicjonistyczna, lecz unikająca narcyzmu. Tarnation przybiera ostatecznie postać niezwykłej afirmacji nieugiętej miłości syna do jego złamanej chorobą matki.
David Ansen, Newsweek

Imponuje forma Tarnation, sposób wykorzystania prywatnych zapisków, nagrań, fotografii. (...) Ten film się wymyka, nie mieści w żadnej formie, jak wymyka się wieloznaczna tożsamość autora i jak zawsze wymyka się życie.
Paweł T. Felis, Gazeta Wyborcza

Pokaz organizowany wspólnie z Gutek Film.