info

21 CZERWCA O GODZINIE 19:00 W TR WARSZAWA, ODBĘDZIE SIĘ PREMIERA KSIĄŻKI TR LASZUK, UKAZUJĄCA DŁUGOLETNIĄ WSPÓŁPRACĘ MIĘDZY JEDNYM Z NAJLEPSZYCH POLSKICH GRAFIKÓW, GRZEGORZEM LASZUKIEM A WARSZAWSKI TR WARSZAWA, WSTĘP WOLNY.

Dwa spośród najbardziej znaczących fenomenów polskiej kultury początków XXI wieku – prace graficzne Grzegorza Laszuka i działalność TR Warszawa – spotykają się w jednej książce, która eksploruje i bada pogranicza teatru i komunikacji wizualnej. Głosy z obszaru teatru i projektowania przeplatają się i przenikają, tworząc czasami spójną, a innym razem równoległą narrację o współpracy Laszuka z TR Warszawa. Całość wielowymiarowej opowieści umieszczona jest w kontekście problemów i przemian politycznych w Polsce pierwszej dekady nowego wieku, na które zarówno prace Laszuka, jak i przedstawienia TR Warszawa żywo i bezpośrednio reagowały. Dzięki temu wyłania się obraz nie tylko przenikania się sztuk, ale także przenikania się sztuki z rzeczywistością.

Bogato ilustrowana, dwujęzyczna książka prezentuje nowatorskie projekty Grzegorza Laszuka dla TR Warszawa. Prace pozostające na pograniczu artbooka i indywidualnej ekspresji artystycznej spotykają się z w pełni funkcjonalnymi elementami identyfikacji wizualnej. Pierwsze plakaty Laszuka stworzone pod koniec lat 90. na zamówienie teatru, były wyznacznikami całkowicie nowego podejścia do projektowania graficznego i razem z teatralnymi eksperymentami stworzyły wyjątkową jakość na polskiej scenie kulturalnej. Książka zawiera wywiady z twórcami teatralnymi, rozmowę z Grzegorzem Laszukiem przeprowadzoną przez krytyka teatralnego Romana Pawłowskiego oraz krytyczny wstęp sytuujący fenomen prac Laszuka w kontekście przemian dizajnu w Polsce. Całości towarzyszą fotografie Macieja Landsberga.
 

Premierę wzbogaci wykład-akcja muzyczna Grzegorza Laszuka Dlaczego zabiłem polską szkołę plakatu?, prezentowany w tym roku na TypoBerlin. Będzie to przykład nieortodoksyjnego podejścia do tematu „wykładu o graphic design”. Ważniejsza od metodycznego podejścia jest dla Laszuka perspektywa osobista – historie wielkie (zburzenie muru) i osobiste (zmęczenie zawodowe…), anegdoty i wyznania. Korzystając ze swoich doświadczeń teatralno-muzycznych rozwijanych w niezależnej grupie artystycznej Komuna// Warszawa, Laszuk opowie o symbolicznej i praktycznej zmianie, jaka nastąpiła w projektowaniu graficznym na przełomie wieków. Ale nie tylko: akcja oparta na prezentacji projektów graficznych dla TR Warszawa, będący jednocześnie wykładem i koncertem, które wzajemnie się uzupełniają i komentują, wykracza poza prostą opowieść o designie, z dystansem pokazuje przenikanie się teatru, projektowania i codzienności. Electro-punkowe piosenki o plakatach i momenty filozoficznej zadumy nad dizajnem – a wszystkim rządzą liczby 7 – 13 – 22…

Program wieczoru:
g. 19:00 - spotkanie z Grzegorzem Laszukiem i Romanem Pawłowskim, prowadzenie Agata Szydłowska
g. 20:00 - wykład/akcja "Dlaczego zabiłem Polską Szkołę Plakatu"
g. 20:30 - dj Wyrodna - after party
 

Premiera odbędzie się w TR Warszawa
Wstęp wolny