info

reżyseria Nuri Bilge Ceylan; scenariusz Nuri Bilge Ceylan, Ebru Ceylan, Ercan Kesal; zdjęcia Gökhan Tiryaki; Turcja, Włochy, Francja 2008; czas trwania: 109 min
obsada: Yavuz Bingöl, Hatice Aslan, Ahmet Ribat Şungar, Ercan Kesal, Cafer Köse, Gűrkan Aydin i in.

Przedpremierowy pokaz najnowszego filmu tureckiego twórcy Nuri Bilge Ceylana, uhonorowanego za ten obraz Złotą Palmą dla najlepszego reżysera na zeszłorocznym festiwalu w Cannes.
W Trzech małpach ulubieniec canneńskiego festiwalu (cztery filmy nominowane do Złotej Palmy) i europejskiej publiczności we właściwym sobie powolnym, wnikliwym stylu przygląda się czwórce bohaterów: rozpadowi łączących ich więzi, a tym samym rozpadowi ich osobowości i powiązań ze światem zewnętrznym. 
Wpływowy polityk Sevret (Ercan Kesal) powoduje wypadek, w którym giną ludzie. Nie może i nie chce pozwolić sobie na skandal, dlatego zmusza swego kierowcę Eyűpa (Yavuz Bingöl), by wziął winę na siebie i odsiedział dziewięciomiesięczny wyrok. Mężczyzna jest zależny od swojego bossa, więc gdy ten proponuje mu duże pieniądze i zabezpieczenie rodziny, niechętnie, ale jednak się zgadza. Nie przeczuwa, że jego decyzja doprowadzi w niedługiej przyszłości do upadku rodziny…
W Europie liczą się właściwie dwa tureckie nazwiska: noblisty Orhana Pamuka i reżysera Nuri Bilge Ceylana. Często są wymieniane obok siebie, choć powieści Pamuka i filmy Ceylana raczej nie mają punktów wspólnych. Łączy ich za to światowa sława i styl na tyle uniwersalny, że potrafi się w nim przejrzeć Europa. O Pamuku recenzenci mówią: „Dostojewski, Turgieniew, Gogol!”, a trzy ostatnie filmy Ceylana, które zrobiły furorę w Cannes – Uzak, Klimaty i właśnie Trzy małpy – porównują do najlepszych dokonań Antonioniego, Rosselliniego, Kiarostamiego. A Ceylan pozostaje wierny sobie. Z chirurgiczną precyzją przygląda się ludziom w skrajnie trudnych momentach życiowych, gdy dokonane przez nich wybory prowadzą do ich osobistej klęski.
Premiera polska: maj 2009

Pokaz organizowany wspólnie z Gutek Film.