info

reżyseria Campbell Scott i Stanley Tucci; scenariusz Stanley Tucci i Joseph Tropiano; zdjęcia Ken Kelsch; muzyka Louis Prima, Gary DeMichele; USA 1996; czas trwania 104 min
obsada: Marc Anthony, Tony Shalhoub, Stanley Tucci, Liev Schreiber, Campbell Scott, Isabella Rossellini, Ian Holm, Minnie Driver i in.
 

Wielkie otwarcie (Big Nnight) to nieznany z naszych ekranów amerykański dramat autorski, który swoją premierę miał na festiwalu w Sundance.

Jego bohaterowie to dwaj bracia o odmiennych temperamentach i poglądach na życie. Do Stanów Zjednoczonych przybyli z Włoch. Próbując stworzyć przyjazne dla siebie miejsce w nowym kraju, zakładają prawdziwą włoską restaurację. Starszy z braci, Primo, jest mistrzem kuchni, ale i zwolennikiem wyłącznie tradycyjnych rodzimych receptur, według których układa menu. Szybko okazuje się, że oczekiwania Amerykanów, mających stereotypowe podejście do włoskiej kuchni, są zupełnie inne. Restauracji grozi bankructwo. Secondo, młodszy z braci, próbuje sprostać oczekiwaniom klientów, ale jego zbyt nowatorska wizja rodzinnej restauracji powoduje konflikt z Primo. Rozwiązanie coraz większych problemów finansowych może przynieść tytułowe „wielkie otwarcie" - starannie przygotowany wieczór kulinarny dla specjalnie zaproszonych gości, wśród których ma się znaleźć gwiazda muzyki Louis Prima.

Wielkie otwarcie to prawdziwe kino autorskie, ale również aktorskie, bo jego twórców znamy przede wszystkim z dużego ekranu z wielu nakręconych później filmów. U progu kariery Campbell Scott (Pod osłoną nieba, Samotnicy, Loverboy, Egzorcyzmy Emily Rose, Prosto w serce) i Stanley Tucci (Terminal, Droga do zatracenia, Zatańcz ze mną, Diabeł ubiera się u Prady) zdecydowali się wspólnie wyreżyserować film i jest to wyjątkowe doświadczenie w ich dotychczasowej pracy. Stanley Tucci był również, wraz z Josephem Tropiano, autorem scenariusza, a na ekranie pojawia się w roli Secondo.

Pokaz organizowany wspólnie z firm