info

przekład Hanna Szczerkowska
opieka reżyserska Anna Augustynowicz

Pierwsze sceny Zszywania Anthony'ego Neilsona, które wydają się niczym więcej jak tylko zapisem banalnej rozmowy przeciętnej pary, mogłyby być zapowiedzią realistycznej sztuki bez szczególnych komplikacji formalnych. Jednak kolejne sceny, w których lęki i konflikty bohaterów przeplatają się z ich pornograficznymi fantazjami, każą zrewidować taką perspektywę odbioru. Opowiadana historia traci impet. Wchodzimy w głąb psychiki postaci. Ich podświadome marzenia nabierają pozorów koszmarnej realności. W miarę rozwoju wydarzeń - a raczej kolejnych faz splatania i rozplatania się tego, co rzeczywiste, i tego, co wyobrażone - okazuje się, że przemoc nie jest w tym związku czymś naturalnym i obecnym od samego początku, ale reakcją na bolesne doświadczenie straty i poczucie winy.

Zszywanie w reżyserii samego autora miało swą premierę w Traverse Theatre na festiwalu w Edynburgu w 2002 roku. Spektakl przeniesiono później do Bush Theatre w Londynie i zaprezentowano na tegorocznym festiwalu Internationale Neue Dramatik w berlińskiej Schaubühne.

Anthony Neilson urodził się w 1967 roku w Edynburgu. Jest autorem dramatów: The Censor (nagrodzonego Writers' Guild Award), Penetrator, The Year of the Family i Normal. W listopadzie ubiegłego roku w Royal Court Theatre w Londynie odbyła się premiera jego najnowszej sztuki The Lying Kind.