info

reżyseria Pedro Almodóvar; scenariusz Pedro Almodóvar, Yuyi Beringola; muzyka Ennio Morricone;zdjęcia José Luis Alcaine; montaż José Salcedo; Hiszpania 1990; czas trwania: 111 min
obsada: Victoria Abril, Antonio Banderas, Loles León, Julieta Serrano, María Barranco, Rossy de Palma, Francisco Rabal, Lola Cardona, Montse G. Romeu, Emiliano Redondo; Oswaldo Delgado, Concha Rabal, Alberto Fernández de Rosa i in.

15 stycznia pokazem reżyserskiej wersji filmu Zwiąż mnie Pedro Almodóvara rozpoczynamy cykl filmowy w nowej, kładącej nacisk na kino światowe formule. Cykl poprowadzi Ryszard Jaźwiński, dziennikarz Programu III Polskiego Radia.

Zwiąż mnie to bardzo przewrotny, pełen absurdalnego humoru melodramat. Jego główny bohater Ricky (Antonio Banderas) po opuszczeniu szpitala dla umysłowo chorych śledzi Marinę (Victoria Abril), prostytutkę, z którą uprawiał kiedyś seks. Postanawia, że to właśnie ona zostanie jego żoną, nawet wbrew swojej woli. A ponieważ dziewczyna opiera się, Ricky próbuje przekonać ją do miłości siłą i decyduje się uwięzić ją w jej własnym domu. Stopniowo więzy, które początkowo były torturą, stają się elementem zmysłowej, przepełnionej erotyzmem gry, w której nagrodą jest wielkie namiętne uczucie...
Jak stwierdził sam Almodóvar to „bajka o miłości ze świetnymi kreacjami aktorskimi". W Zwiąż mnie po raz ostatni zagrał u Almodóvara Antonio Banderas (wkrótce potem rozpoczął karierę w Hollywood), po raz pierwszy Victoria Abril, która zastąpiła na wiele lat dotychczasową muzę Almodovara Carmen Maurę i pojawiła się później w Wysokich obcasach i Kiki. W filmie zagrały także mniejsze role inne ulubione aktorki Almodóvara - Loles Leon, Julieta Serrano, Rossy de Palma i Maria Barranco. W roli reżysera filmowego (jest tu i film w filmie) wystąpił weteran hiszpańskiego kina Francisco Rabal.
Film był nominowany m.in. do Złotego Niedźwiedzia na festiwalu w Berlinie oraz do francuskiego Cezara.

Przed projekcją Zwiąż mnie zaprezentujemy krótki film Marcina Wrony Telefono zrealizowany dwa lata temu z okazji ceremonii wręczenia Europejskich Nagród Filmowych w Barcelonie. Jego bohaterką jest Patty Diphusa, gwiazda porno znana z twórczości literackiej Almodóvara. Zagubiona na Dworcu Centralnym w Warszawie dzwoni do reżysera do Madrytu. W roli tytułowej, podobnie jak w spektaklu teatralnym, który powstał w TR Warszawa, wystąpiła Ewa Kasprzyk. Po prezentacji Telefono odbędzie się spotkanie z Marcinem Wroną, będzie więc okazja, by zapytać autora jak ten filmowy żart przyjął sam Almodóvar.
Swoistym komentarzem do filmu będzie dwudziestopięciominutowy zapis - równie dowcipnej i pikantnej jak sam film - rozmowy Antonio Banderasa z Pedro Almodóvarem dotyczącej ich przyjaźni i współpracy. Rozmowa zarejestrowana została dwanaście lat po realizacji Zwiąż mnie, kiedy Banderas był u szczytu swojej hollywoodzkiej kariery.

Pokaz organizowany wspólnie z firmą Solopan.